רַבִּי פִנְחָס בֶּן יָאִיר אוֹמֵר: זְרִיזוּת מְבִיאָה לִידֵי נְקִיּוּת, וּנְקִיּוּת מְבִיאָה לִידֵי טָהֳרָה, וְטָהֳרָה… לִידֵי רוּחַ הַקֹּדֶשׁ, וְרוּחַ הַקֹּדֶשׁ מְבִיאָה לִידֵי תְחִיַּת הַמֵּתִים, וּתְחִיַּת הַמֵּתִים בָּא עַל יְדֵי אֵלִיָּהוּ זָכוּר לַטּוֹב, אָמֵן (משנה סוטה פ"ט, ט"ו)
תנא בדורות האחרונים, חותנו של רבי שמעון בר יוחאי. נודע כצדיק מופלג ובעל ניסים.
רבי פנחס בן יאיר היה מבעלי אגדה, ותורתו היא בבחינת מעט המחזיק את המרובה. משנה אחת שנאמרה משמו מכונה "ברייתא דרבי פנחס בן יאיר" ועליה ייסד רבינו הרמח"ל את ספר המוסר שלו "מסילת ישרים".
בתו של רבי פנחס בן יאיר הייתה אשתו של רבי שמעון בר יוחאי ואמו של רבי אלעזר. רבי פנחס עצמו נמנה לא פעם עם חבורתו של רשב"י בספר הזוהר והוא מחדש ולומד עם חתנו לצד יתר בני החבורה. כה רבה הייתה מידת חסידותו של רבי פנחס בן יאיר עד כי נדבקה גם בחמורו שלא היה אוכל מן הגזל, ונזכר לדורות במקורות כ-"חמורו של רבי פנחס בן יאיר".
קברו של התנא האלוקי רבי פנחס בן יאיר חותן הרשב"י נמצא בעיר צפת, והעידו עליו גורי האר"י כי לא נודע מקומו עד שגילהו האר"י ברוח קודשו (עמק המלך). ציון הקבר נמצא בפאתי בית הקברות העתיק של העיר צפת, תחת עץ זית עתיק, והוא מקום קבורה אחד חצוב בסלע גדול בקרקע.
פעם אחת היה רבי פנחס בן יאיר עוסק בפדיון שבויים. הגיע לנהר גינאי ולא היה יכול לחצות את שטף המים. אמר: "גינאי, חלוק לי מימך ואעבור בך". לאחר שעבר רבי פנחס, עצר הנהר את שטפו עוד פעמיים לבקשתו של אותו צדיק:פעם עבור אדם שהיה טעון חיטים לפסח, ופעם עבור ישמעאלי אחד שנלווה אליהם ולא רצה לקפחו. כאשר הגיע לאכסניה הביאו לפני חמורו שעורים, ולא רצה לאכול. חבטו והכו אותו – אך החמור בשלו. עד שיצא אליהם רבי פנחס בן יאיר ואמר להם: שמא לא עשרתם את התבואה? עשרו אותה ומיד אכל. אמר להם: "ענייה זו הולכת לעשות רצון קונה – ואתם מאכילין אותה טבלים? (חולין דף ז' ע"א). הגמרא מספרת גם כי רבי יהודה הנשיא ביקש לעמוד בקשר עם רבי פנחס בן יאיר, אולם כשבא רבי פנחס לבית הנשיא ראה פרדות לבנות באורוות והקפיד כיוון שהן מסוכנות לבריות: "מלאך המות בביתו של זה – ואני אסעוד אצלו?". במקרה אחר הפקידו אצלו שני נוודים כמות קטנה של שעורים, ושכחו אותם והלכו להם. רבי פנחס בן יאיר היה זורע את השעורים ושומר את היבול, שהלך וגדל משנה לשנה. לסוף שבע שנים עברו שם אותם אנשים אצלו ונזכרו בפקדון הישן. הראה להם רבי פנחס גורן עמוסה ומלאה כל טוב. עוד מעשה שהיה כאשר הלך לעיר אחת וסיפרו לו תושביה שהם סובלים ממכת עכברים. שאל אותם: "לָמָּה אֵין אַתֶּם מַפְרִישִׁין מַעְשְׂרוֹתֵיכֶם כָּרָאוּי". רבי פנחס בן יאיר התחייב בפניהם באופן אישי שאם יקפידו על מעשרות תסור מהם מכת העכברים – וכך היה. במקרה אחר נשטפה בתו של נחוניה חופר שיחין בנהר. באו וסיפרו לרבי פנחס בן יאיר. אמר להם: מובטח אני בה שלא תינזק, שהרי אביה מקדיש את חייו לספק מים לרבים בעזרת הבורות שחופר. ואכן לא חלפו רגעים אחדים והשמועה פשטה בעיר כי בתו של נחוניה הצליחה להיחלץ מן השטפון ושבה בריאה אל העיר. אָמְרוּ רַבּוֹתֵינוּ: כֵּיוָן שֶׁאָמַר רַבִּי פִּינְחָס בֶּן יָאִיר כָּךְ, יָרַד מַלְאָךְ וְהֶעֱלָה אוֹתָהּ (דברים רבה פר' ג). כאשר הגיע זמנו של רשב"י להסתלק מן העולם כינס את בני החבורה לשמוע את חידושי התורה העליונים אשר נודעו לימים כאדרא זוטא. רבי שמעון מסביר כי בפעם הקודמת שהיה חולה – עדיין היה עדיין חתנו רבי פנחס בן יאיר בן החיים, ובזכותו האריכו לו את ימיו בעולם הזה עד שישיג השגות רוחניות נוספות. בפתח דבריו הסביר רשב"י לבני החבורה כי הקב"ה ונשמות הצדיקים באות עתה לשמוע את דבריו – מה שלא אירע קודם לכן, ובראש הבאים היתה נשמתו של רבי פנחס בן יאיר יחס עם נשמת רב המנונא סבא, אשר המתינו לרשב"י בגן עדן שיצטרף אליהם במקומו אשר נבחר לו שם (זוהר ח"ג דף רפ"ז ע"ב)
בקבר דוד המלך הוצבה לאחרונה תצוגת ספר תהילים מהודר שנכתב על גבי קלף. הציבור מוזמן להגיע לראות ולהתרשם!
בשעה טובה, בתום תקופת שיפוצים ארוכה, תיפתח לציבור מערת אליהו הנביא בחיפה החל מיום ראשון הקרוב, יח' בתמוז (תענית י"ז בתמוז), 17.7.22.שעות פתיחת האתר: 7:00 בבוקר עד 22:00 בערב.
ביום שישי הקרוב, פרשת פנחס, 15.7.22, ייסגר מתחם קבר רחל בין השעות 7:00 בבוקר ועד 13:00 אחה"צ בשל ביקור נשיא ארה"ב.לא תתאפשר כניסה ויציאה ממתחם הקבר.מתפללי מניין ותיקין מתבקשים להזדרז…
הערב, אור לי"ח בסיון, יחול יום פטירתו של רבן גמליאל דיבנה, ויימשך גם מחר.רבן גמליאל דיבנה היה נשיא הסנהדרין ביבנה שלאחר החורבן. נצר להלל הזקן וסבו של רבי יהודה הנשיא…
ביום חמישי יט' בתמוז תשפ"ד תתקיים תפילה מיוחדת במערת השונמית בכפר סולם התפילה בהשתתפות הרה"ג הרב גלאי שליט"א האתר הקדוש ידוע כמקום סגולה לחשוכי בנים. הסגולה ידועה כמסורת בת שנים רבות זה כ-50 שנה וכל גדולי ישראל החזיקו בסגולה זו. אף הסטייפלר זצוק"ל ובנו ר' חיים קנייבסקי זצוק"ל היה שולח…
הילולת רבי ישמעאל כהן גדול תיערך השנה בימים ראשון ושני כ"ד-כ"ה בסיון (30.6.24-1.7.24) בציון קברו שבסאג'ור. המרכז הארצי נערך לקלוט את ציבור המתפללים במהלך ההילולה. רבי ישמעאל בן אלישע כהן גדול היה תנא ששימש בכהונה גדולה בשלהי ימי הבית השני. זכה להתגלות א-לוהית בעת שנכנס לקודש הקודשים להקטיר קטורת ביום…
הילולת ר' יונתן בן עוזיאל הייתה אמורה להתקיים בכ"ה סיון 01-02.07.2024 יום שני ושלישי. בהמשך להודעת מועצה אזורית מבואות חרמון הוצא לאתר צו סגירה והכניסה לא תתאפשר בימי ההילולה. הציבור מתבקש לא להגיע לאתר. ראו צו הסגירה לקבר יונתן בן עוזיאל הדליקו נר לזכר הצדיק בדף הבית והתפללו מרחוק
הילולת דוד המלך נערכת מידי שנה במהלך חג השבועות, יום פטירתו של דוד המלך ע"ה. השנה, תתקיים ההילולה בימים שלישי- רביעי, ה'- ו' בסיוון, 11-12.6.24 בציון קברו בירושלים. המרכז הארצי נערך לקלוט את ציבור המתפללים במהלך ההילולה. ציון הקבר יהיה פתוח כל הלילה בין ימים שלישי לרביעי.
ביום חמישי הקרוב, ערב ר"ח סיון נציין את הילולת השל"ה הקדוש - רבי ישעיהו הלוי הורביץ. בערב זה נוהגים ישראל לעלות לציון השל"ה הקדוש שבעיר טבריה (שבתחם קבר הרמב"ם) ולומר את תפילת הבנים, אותה חיבר השל"ה, לשמירה ולהצלחה של הבנים. לפי השל"ה, בערב ראש חודש סיוון, ניתנת התורה מחדש וזהו…
"משה ואהרון בכהניו ושמואל בקראי שמו קוראים אל ה' והוא יענם!" הילולת שמואל הנביא תצוין השבוע בימים שלישי בלילה עד חמישי בערב (כח-כט אייר, 4-6.6.24) דרכי הגעה להילולת שמואל הנביא 1. כלי רכב פרטיים יופנו לחניון ההילולה הנמצא ביציאה משכונת רמות לכיוון גבעת זאב. ונסיעה בקו 136 לאתר או דרך…
הילולת הרמחל במתחם קבר ר' עקיבא בטבריה תתקיים ביום ראשון ושני אור לכ"ה אייר 02-03/06/2024
ההדלקה המסורתית בהילולת רשב"י ע"י מרן הראשון לציון הרב יצחק יוסף שליט"א, הרב הראשי לישראל [video width="848" height="480" mp4="https://holy.org.il/wp-content/uploads/2024/05/סרטון-הילולה.mp4"][/video] ההדלקה המסורתית לרגל הילולת הרשב"י במתחם קבר שמעון הצדיק בירושלים תתקיים השנה אי"ה בליל ל"ג בעומר, מוצאי שבת פרשת "בהר", בשעה 22:30 בלילה. ההגעה לאתר באמצעות תחבורה ציבורית בלבד:…
להלן עדכוני פתיחת האתרים הקדושים בחוה"מ פסח: קבר רחל יהיה פתוח רצוף גם מהלך שעות הלילה. קבר רבן גמליאל ביבנה פתוח כל יום עד השעה 20:00 בערב שאר האתרים פתוחים לפי שעות הפתיחה המצוינות בדף האתר עצמו. בברכת חג פסח כשר ושמח!
אירוע הילולת משה רבינו ז' אדר ב', במתחם הרשב"י במירון מבוטל בהנחיית פיקוד העורף בעקבות המצב הביטחוני באזור. מצורפת הוראת פיקוד העורף בנושא