banner icon

הילולת שמואל הנביא

Line
banner icon
כ"ה אייר התשפ"ב

במוצאי שבת הקרובה, אור לכ"ח באייר תשפ"ב, תחל הילולת שמואל הנביא ע"ה בציון קברו שבירושלים.

ההילולה תימשך עד יום שני בערב כ"ט באייר תשפ"ב.

הנחיות להגעה לאתר ניתן למצוא בעמוד האירוע.

לקראת הילולת שמואל הנביא זי"ע שתחל אי"ה ממוצש"ק הקרוב פרשת במדבר אור לכ"ח באייר ועד ליום שני בערב כ"ט באייר, השלים המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים את ההכנות באתר הקדוש לקליטת האלפים הנוהגים להגיע מידי שנה ולשפוך את צקון ליבם לפני אביהם שבשמיים .

המרכז הארצי בשיתוף המנהל האזרחי האחראי על האתר , משטרת ישראל, מג"ב עוטף י-ם וכן כל הגורמים הקשורים לניהול האתר השלימו בימים האחרונים את ההיערכות לקליטת האלפים כשבין היתר שודרגה מערכת תאורת הדרך מכביש רמות ועד לאתר, וכן הוכנסו שיפורים נוספים כדוגמת הצללה, כיסאות ושולחנות, מתקני שירותים , מבני שירותים חדשים .

מחשש לחילולי שבת שהיו צפויים עקב תחילת ההילולה במוצ"ש הוחלט כי האתר לא ייפתח לפני השעה 22:00 וע"כ לא תותר כניסת מתפללים/ות קודם השעה 22:00.ידועים ומפורסמים מכתבי הקדמונים אודות ציון שמואל הנביא , רבנו עובדיה מברטנורא כתב לאחיו לפני יותר מחמש מאות שנה : בכ"ח באייר ביום מיתתו באים מכל הסביבות ומדליקים עליה אבוקות גדולות והרבה עקרות נפקדו וחולים נתרפאו ע"י המקום ההוא "

עדות קדומה נוספת ממכתו של רבי משולם מוואלטרא :…"ולשם מתקבצים היהודים בכל שנה ושנה ובאים גם מחו"ל … בכל שנה בכ"ח ימים בחודש אייר כי ביום הזה היתה נפשו צרורה בצרור החיים ונוהגים כל היהודים הבאים שם לקנות שמן למאור …"

הרדב"ז כותב אודות מנהג ה"חאלקה" בקבר שמואל הנביא הרלב"ח כותב "שזכה לזה הנביא המקודש ע"ה מפני שלא נהנה בכל ימיו , זכה לזכות את הרבים אחר סילוקו לישיבה של מעלה ורבים הורגלו בכך להדליק שמן ושעווה בבית ציון הנביא עליו השלום".
יצוין כי בספר הקדום " הדרת זקנים" ישנו תיקון ולימוד מיוחד לליל הילולת שמואל הנביא עם פרקי זוהר , תהילים ואידרא רבא.

גם השנה הוקמו ע"י המרכז הארצי לפיתוח המקומות המקומות הקדושים, דרכי גישה נפרדות בין מעברי הגברים לנשים , כאשר גם השנה שודרגו מסלולי הגישה באמצעות גרמי מדרגות חדשים שהוקמו לקראת ההילולה ושדרכם ומהם יעברו מסלולי ההליכה ,במקביל למבנה שירותים חדש שהוצב במקום כמו"כ , תגבר המרכז הארצי את כוחות הסדרנות , השמירה והניקיון לאורך כל ימי ההילולה .

גם השנה החליטה משטרת ישראל שלא לאפשר הגעת מכוניות פרטיות לאזור האתר כך שכל המכוניות הפרטיות האמורות להגיע מכיוון רמות יופנו לחניון זמני למול רחוב מירסקי ומשם יעלו הבאים לאתר בשאטל, במקביל להגברת אמצעי הבטיחות והאלמנטים הנדרשים להגנה על חיי הולכי הרגל.

במרכז הארצי ביקשו לציין את עזרתם הרבה של נציגי משרד התחבורה ועימם הרב שלמה רוזנשטיין על העמדת שאטלים בסיוע משרד התחבורה אשר יובילו את המתפללים מחניון רמות לכיוון האתר וכן על תגבור קו 136 לאורך שעות ההילולה.

בתיאום עם ארגוני הסיוע הרפואי ,סוכם על הקמת חפ"ק מיוחד באתר הקבר שיאויש במשך כל ימות היממה ע"י חובשים בכירים תוך גיבוי של אמבולנסים ואופנועים שיהיו בכוננות לקדם כל אירוע חירום רפואי.

חב' סופרבוס נענתה לבקשת המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים ולאורך זמן ההילולה תתגבר את קו 136 ממוצש"ק הקרוב פרשת במדבר אור לכ"ח באייר משעה 22:00 ולאורך כל יום א' כ"ח ועד ליום שני כ"ט באייר שעות הלילה המאוחרות.

יצוין כי גם השנה יעמיד המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים רכבי הסעה שיעלו את הציבור הרחב מכביש רמות ועד לאתר עצמו כאשר הנסיעה הנה בחינם , כמו"כ האתר יהיה פתוח ברציפות מיום ממוצש"ק ועד ליום ב' בערב.

עוד נמסר מהמרכז הארצי כי כמידי שנה יעמיד הר"ר שלמה רובין את משאית השתייה המפורסמת לרווחת העולים, במקביל לחלוקת כיבוד ע"י משפחת דלויה ואנשי חסד הפועלים מידי שנה.לפוקדי ומתפללי ציון שמואל הנביא השוכן בין שכונת רמות לגבעת זאב שבצפונה של העיר ירושלים.

כמו כן משטרת ישראל השלימה היערכותה לקראת האירוע שיתקיים בשמואל הנביא
הערכות משטרת ישראל תתמקד בצירים המובילים למתחם קבר נבי סמואל ותתוגבר נוכחות ניידות לשמירה על ביטחונם של החוגגים, שמירת הסדר הציבורי והסדרת התנועה וזאת במטרה להקל על הציבור שמגיע להילולה ולמנוע עומסי תנועה בכניסה לאתר.


פירוט הסדרי תנועה:
לא תתאפשר הגעה לאתר או למקומות הסמוכים לו בכלי רכב פרטיים.

ההגעה להילולה תתאפשר באמצעות קווי שירות סדירים והסעים בלבד, שיצאו מחניון מסוף האוטובוסים ברמות (רח' מירסקי)

קו 136 מרחוב זקס ופעל במסלולו הרגיל , הקו יתוגבר משמעותית במוצ"ש עד שעות עלילה המאוחרות.
ביום ראשון החל מהשעה 08:00 בבוקר ועד שעות הלילה המאוחרות יתוגברו 2 הקווים באופן מסיבי .

מערך ההיסעים יסיע את המתפללים עד הכניסה למתחם האתר ומשם ימשיכו עם הסעות מיוחדות לרחבת הקבר.

דילוג לתוכן